TELEFON: 241 729 806

Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla jsou alternativním zdrojem topení v bytech, rodinných domech i ve větších objektech jako jsou hotely či paneláky. Jedná se o systém, díky kterému oproti klasickým zdrojům vytápění, dochází k úspoře nákladů, je více ekologický a téměř bezstarostný.

Existují 4 typy tepelných čerpadel, z nichž první 2 jsou rozšířené v podmínkách ČR.

1) Tepelná čerpadla vzduch-vzduch

TČ odebírá teplo ze vzduchu a ohřívá vzduch. Jedná se o klasické klimatizační jednotky. Díky stále se vyvíjejícím technologiím všechny klimatizační jednotky na trhu umí i vytápět až do venkovních teplot -17 °C. Tepelné čerpadlo je možné instalovat v bytech, domech, na chatách a chalupách i v různých komerčních prostorech a je určeno k vytápění jedné místnosti.

Klimatizace s tepelným čerpadlem vzduch vzduch

2) Tepelná čerpadla vzduch-voda

Jedná se o nejvíce používaný systém tepelných čerpadel pro vytápění rodinných domů. Tepelnou energii odebírá ze vzduchu a ohřívá vodu na topení nebo na TUV (teplá užitková voda). Výhodou je jednoduchá instalace, která je možná téměř v jakékoliv lokalitě bez ohledu na okolní prostředí. Např. ve výše položených oblastech je možné instalovat model, který topí až do -28°C venkovní teploty.

TČ vzduch-voda je možné rozdělit do tří modelových řad:

1. Monoblok systém

Tepelné čerpadlo nemá vnitřní jednotku, veškeré komponenty jsou obsaženy ve venkovní jednotce. Nevýhodou je, že otopných systém v domě musí být naplněn nemrznoucí směsí, jelikož v případě výpadku el. energie v zimě, hrozí zamrznutí venkovní části potrubí, čímž může dojít k poškození či úplnému zničení jednotky.

monoblok tepelné čerpadlo vzduch voda
bi-blok tepelné čerpadlo vzduch voda

2. Bi-blok systém

Klasické provedení s venkovní a vnitřní jednotkou, nejvíce používané řešení. Přenos tepelné energie probíhá přes chladivo, jehož bod mrazu je -60°C, nehrozí tedy jeho zamrznutí. V technické místnosti v domě je osazena vnitřní jednotka (tzv. hydrobox), který je napojen přímo na otopnou soustavu a bojler.

3. All-In-One systém

Tepelné čerpadlo se skládá z venkovní jednotky a vnitřní jednotky. Vnitřní jednotka je tvořena hydroboxem a bojlerem o objemu 200 l. Tento modelový typ, je prostorově velmi úsporný a je vhodný pro projekty, kde není mnoho místa pro instalaci samostatného hydroboxu a bojleru.

all in one systém tepelné čerpadlo vzduch voda

Zaujal vás široký výběr tepelných čerpadel?

Zeptejte se nás na nejvhodnější čerpadlo pro vás

Vyřízení dotačních programů

Nová zelená úsporám a Kotlíková dotace. Veškeré papírování vyřídíme za vás.

Značková tepelná čerpadla

KLIMA RAPID nabízí montáž značkových čerpadel Panasonic Aquarea, Midea a Daikin.

Kompletní služby na klíč

Pomůžeme vám se vším od tvorby projektu, přes instalaci až po pravidelný servis.

nezávazně a zdarma

3) Tepelné čerpadlo země-voda

tepelné čerpadlo země voda
Tepelné čerpadlo země voda – plošné kolektory

Hlavním zdrojem tepelné energie je země. Teplo je odebíráno za pomocí plošných kolektorů nebo vrtů ze země a ohřívá vodu na topení. Nevýhodou těchto systémů je nejen velmi finančně náročná investice, ale také zásah do pozemku, jelikož kolektory  zaberou velkou plochu vašeho pozemku a znemožňují vám pak jeho využití k jiným účelům – zahradničení, k výstavbě bazénu atd. V případě vrtů je nutný geotermální průzkum a příslušná legislativní povolení od báňského úřadu.

tepelné čerpadlo voda voda vrty

Tepelné čerpadlo země voda – vrty

4) Tepelné čerpadlo voda-voda

V podmínkách České republiky není tento systém příliš častý, jelikož vyžaduje vhodný vodní zdroj pro odběr tepla. Dále pak řadu legislativních povolení, protože není vždy možné ochlazenou vodu vodu vracet zpět do vodního toku (převážně z ekologických důvodů).

tepelná čerpadlo voda voda
Tepelné čerpadlo voda voda

Chtěli byste vědět více o fungování, ceně údržbě a jiných aspektech tepelných čerpadel?

Stačí, když zadáte svůj email a my vám zašleme informační PDF.

    Souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů.

    Nebo můžete vyplnit náš poptávkový formulář a naši zkušení technici vám vypracuji cenovou nabídku.