Tepelná čerpadla – vím co vybrat domů?

Úsporné topení, které šetří životní prostředí! Jaké tepelné čerpadlo by mohlo pro Vás být vhodné na vytápění domu.

Nevíte si rady a potřebujete s výběrem úsporného vytápění vašeho domu vybrat. Můžete nám rovnou zaslat poptávku. Naši technici se Vám rádi pomohou.

Značková tepelná čerpadla

Odborné poradenství a kvalitní montáž

Cenová nabídka a prohlídka ZDARMA

KLIMA RAPID, spol s.r.o nabízí montáž značkových čerpadel Panasonic Aquarea, Midea a Daikin.

Máme za sebou více než 29let zkušeností a více než 10000 montáží po celé České republice. Pomůžeme vám se vším od tvorby projektu, přes instalaci až po pravidelný servis.

Naši technici Vám pomohou se zorientovat v parametrech a spolu naleznete to nejvhodnější řešení Vašeho úsporného vytápění.


Existují 4 typy tepelných čerpadel, z nichž první 2 jsou rozšířené v podmínkách ČR.

1) Tepelná čerpadla vzduch-vzduch

TČ odebírá teplo ze vzduchu a ohřívá vzduch. Jedná se o klasické klimatizační jednotky. Díky stále se vyvíjejícím technologiím všechny klimatizační jednotky na trhu umí i vytápět až do venkovních teplot -17 °C. Tepelné čerpadlo je možné instalovat v bytech, domech, na chatách a chalupách i v různých komerčních prostorech a je určeno k vytápění jedné místnosti.

Klimatizace s tepelným čerpadlem vzduch vzduch

Klimatizace s tepelným čerpadlem vzduch vzduch

2) Tepelná čerpadla vzduch-voda

Jedná se o nejvíce používaný systém tepelných čerpadel pro vytápění rodinných domů. Tepelnou energii odebírá ze vzduchu a ohřívá vodu na topení nebo na TUV (teplá užitková voda). Výhodou je jednoduchá instalace, která je možná téměř v jakékoliv lokalitě bez ohledu na okolní prostředí. Např. ve výše položených oblastech je možné instalovat model, který topí až do -28°C venkovní teploty.

TČ vzduch-voda je možné rozdělit do tří modelových řad:

1. Monoblok systém

Tepelné čerpadlo nemá vnitřní jednotku, veškeré komponenty jsou obsaženy ve venkovní jednotce. Nevýhodou je, že otopných systém v domě musí být naplněn nemrznoucí směsí, jelikož v případě výpadku el. energie v zimě, hrozí zamrznutí venkovní části potrubí, čímž může dojít k poškození či úplnému zničení jednotky.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda Panasonic monoblok

2. Bi-blok systém

Tepelná čerpadla vzduch-voda Panasonic split systém

Klasické provedení s venkovní a vnitřní jednotkou, nejvíce používané řešení. Přenos tepelné energie probíhá přes chladivo, jehož bod mrazu je -60°C, nehrozí tedy jeho zamrznutí. V technické místnosti v domě je osazena vnitřní jednotka (tzv. hydrobox), který je napojen přímo na otopnou soustavu a bojler.

3. All-In-One systém

Tepelné čerpadlo se skládá z venkovní jednotky a vnitřní jednotky. Vnitřní jednotka je tvořena hydroboxem a bojlerem o objemu 200 l. Tento modelový typ, je prostorově velmi úsporný a je vhodný pro projekty, kde není mnoho místa pro instalaci samostatného hydroboxu a bojleru.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda Panasonic All in One systém

3) Tepelné čerpadlo země-voda

Zapojení tepelného čerpadla země-vzduch - kolektory

Hlavním zdrojem tepelné energie je země. Teplo je odebíráno za pomocí plošných kolektorů nebo vrtů ze země a ohřívá vodu na topení. Nevýhodou těchto systémů je nejen velmi finančně náročná investice, ale také zásah do pozemku, jelikož kolektory  zaberou velkou plochu vašeho pozemku a znemožňují vám pak jeho využití k jiným účelům – zahradničení, k výstavbě bazénu atd. V případě vrtů je nutný geotermální průzkum a příslušná legislativní povolení od báňského úřadu.

zapojení tepelného čerpadla země-vzduch - vrty

4) Tepelné čerpadlo voda-voda

V podmínkách České republiky není tento systém příliš častý, jelikož vyžaduje vhodný vodní zdroj pro odběr tepla. Dále pak řadu legislativních povolení, protože není vždy možné ochlazenou vodu vodu vracet zpět do vodního toku (převážně z ekologických důvodů).

tepelné čerpadlo voda-voda

Chcete se dozvědět více: stáhněte si nás e-book na TČ:    Zpět na výpis aktualit